Jak zostać trenerem personalnym
Spis treści
-
Chcesz zostać trenerem personalnym - zacznij od ...analizy
- Czy do wykonywania zawodu trenera potrzebne jest kierunkowe wykształcenie?
- Kurs na trenera personalnego - jak wybrać?
- Jak przygotować się do szkolenia na trenera personalnego?
- Gdzie szukać pracy jako trener?
- Ile zarabia trener personalny?
- Jak wygląda praca trenera personalnego na co dzień?
- Jak zostać dobrym trenerem personalnym?
- Jakie kompetencje rozwijać aby być dobrym trenerem?
- Czy warto zatem zostać trenerem personalnym?
Jak zostać trenerem personalnem? Zastanawiasz się jak rozpocząć pracę jako trener osobisty? Jeśli kochasz sport i od lat sam trenujesz na siłowni, zawód trenera personalnego może być dla Ciebie wręcz naturalnym wyborem. Ale czy warto? Z własnego doświadczenia wiem, że na starcie pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości. Dlatego w poniższym artykule postaram się przekazać Wam jak najwięcej praktycznych informacji. Zapraszam.
Chcesz zostać trenerem personalnym - zacznij od ...analizy
Zanim zaczniesz wybierać kurs, wybiegnij nieco myślami w przyszłość. Postaw się już w wymarzonej pracy trenera i zmierz z tym, będziesz robić i co powinieneś wiedzieć. Trener personalny współpracuje z różnymi ludźmi, zawodowymi sportowcami, ale i amatorami, za których zdrowie w jakiejś części odpowiada. Musi być po części dobrym sprzedawcą, posiadać pewien zakres wiedzy z zakresu psychologii i fizjoterapii, nie wspominając o dietetyce czy anatomii.
Jeżeli nie jesteś gotowy/a na ciągłe doskonalenie i uaktualnianie swojej wiedzy, rozważ czy w ogóle powinieneś ten zawód wykonywać.
Czy do wykonywania zawodu trenera potrzebne jest kierunkowe wykształcenie?
Zawód trenera personalnego w Polsce nie jest regulowany, co oznacza, że nie wymaga się ukończenia konkretnego kierunku studiów. Oczywiście wśród moich kolegów i koleżanek jest sporo osób, które ukończyły AWF czy studia na kierunku dietetyka, ale co jest w tym zawodzie piękne, najważniejsze są praktyczna wiedza, umiejętności i pasja.
Nie oznacza to jednak, że z dnia na dzień możesz wkroczyć na siłownię i mówić ludziom jak powinni ćwiczyć czy co jeść. Klienci raczej nie poproszą Cię o pokazanie legitymacji i certyfikatów z przebytych szkoleń, ale doskonale zweryfikują Twoją wiedzę. “Papierowe” zaplecze ma oczywiście spore znaczenie dla pracodawców. Trudno będzie Ci zdobyć zatrudnienie bez minimum w postaci kursu trenera personalnego.
Kurs na trenera personalnego - jak wybrać?
Na rynku znajdziesz mnóstwo ofert kursów trenerskich. Jeśli poważnie podchodzisz do tematu, nie sugeruj się jedynie ceną. Sprawdź doświadczenie osób prowadzących kurs oraz program szkolenia.
Teorię możesz zdobywać samodzielnie, studiując ogólnie dostępne materiały w książkach czy Internecie. Suche informacje na niewiele się zdadzą w codziennej pracy z podopiecznymi. Postaw więc na dobry kurs, który zapewni Ci praktykę.
Pamiętaj, że popularność danego prowadzącego nie zawsze równa się faktycznej wiedzy, dlatego przyłóż się do researchu. W dobie internetu nie trudno prześledzić osiągnięcia i opinie o danej osobie.
Jeszcze jedno, nawet jeśli już teraz planujesz pójść w konkretnym kierunku np. trenera kulturystyki, nie pomijaj ogólnych kursów. Zapewnią Ci solidne podstawy, które przydadzą się bardziej niż myślisz.
Jak przygotować się do szkolenia na trenera personalnego?
Pamiętaj, że nie idziesz tam tylko po to aby zdobyć papierek, ale po to aby realnie przygotować się do zawodu trenera personalnego. Zazwyczaj osoby, które taki kurs wybierają, posiadają już pewien zakres wiedzy ponieważ interesują się tą tematyką i śledzą najnowsze doniesienia z branży. Posiadają też określoną sprawność fizyczną. Kurs to doskonała okazja na to by zweryfikować zdobytą teorię z praktyką oraz rozwiać dręczące nas wątpliwości.
Pewnie wielokrotnie zdarzyło Ci się przeczytać sprzeczne informacje na dany temat, dlaczego więc nie zapytać o to prowadzącego, który zdążył te informacje skonfrontować z rzeczywistością. Nie krępuj się przygotować listy pytań, w końcu płacisz za tę wiedzę.
Gdzie szukać pracy jako trener?
Na początku drogi trenera osobistego polecam spróbować zdobyć angaż na siłowni czy w klubie fitness. Umożliwi Ci to współpracę z innymi, bardziej doświadczonymi trenerami, oraz pozyskanie pierwszych klientów na treningi osobiste.
Kiedy poczujesz się na siłach, zacznij budować swoją markę osobistą. To pomoże Ci w zdobywaniu własnych klientów, a w przyszłości samodzielnej działalności. Coraz częściej trenerzy decydują się na prowadzenie klientów online, tworzenie własnych stron i sklepów, za pośrednictwem których sprzedają diety czy treningi. W budowaniu marki osobistej pomogą kanały w social media czy udzielanie się na forach internetowych.
Ile zarabia trener personalny?
Jak w każdym zawodzie - to zależy. Od doświadczenia, bazy własnych klientów, dodatkowych zajęć itp. Zazwyczaj kluby fitness oferują podstawowe wynagrodzenie + dodatki w zależności od ilości pozyskanych klientów na treningi indywidualne oraz prowadzone zajęcia grupowe. Przy okazji zaznaczę, że w tym zawodzie, rzadkością są umowy o pracę. Siłownie i kluby w większości oferują umowy o dzieło bądź umowy zlecenie.
Wracając do zarobków - Dane, które udało mi się znaleźć wskazują, że średnia miesięcznych zarobków trenerów personalnych w Polsce wynosi około 3600 zł brutto. Najlepsi i najbardziej doświadczeni trenerzy zarabiają oczywiście dużo więcej. Zdecydowanie bardziej opłacalna jest praca na własny rachunek, stawka za godzinny trening wynosi od 100-200 zł. Więcej o cenach treningów personalnych personalnych w Krakowie.
Jak wygląda praca trenera personalnego na co dzień?
Sporo w niej rzecz jasna aktywności fizycznej. Czy trener prowadzi zajęcia grupowe czy indywidualne, musi pokazać podopiecznym jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia. Pracownicy siłowni lub klubu mają również ogólne dyżury, w trakcie których czuwają nad ćwiczącymi. Jeżeli mają swoich klientów prócz treningów indywidualnych, zajmują się również rozpisaniem dla nich diet.
Jak zostać dobrym trenerem personalnym?
Bycie trenerem personalnym, a bycie dobrym trenerem personalnym to czasami dwie różne sprawy. Wielokrotnie miałem okazję się o tym przekonać, kiedy trafiali do mnie klienci, zawiedzeni współpracą z poprzednim trenerem.
Dobry trener musi do każdego klienta podchodzić indywidualnie. Zarówno jeżeli chodzi o dietę, trening jak i sposób pracy. Powinien poznać podopiecznego, wiedzieć co go motywuje, jakie ma możliwości. Ponadto powtórzę raz jeszcze, musi aktualizować wiedzę, szkolić się i rozwijać, aby później rozwijać mogli się jego podopieczni.
Jakie kompetencje rozwijać aby być dobrym trenerem?
Prócz wspomnianych umiejętności twardych związanych z zawodem, jak dietetyka, fizjoterapia czy anatomia, konieczne jest rozwijanie umiejętności miękkich. Musisz wiedzieć jak rozmawiać z klientem, aby go pozyskać, a później zmotywować do treningów i zalecanej diety. Wbrew pozorom to wcale nie jest takie łatwe.
Czy warto zatem zostać trenerem personalnym?
Z mojej perspektywy, czyli osoby, która trenerem jest od ponad 8 lat, zdecydowanie tak. Sukcesy podopiecznych są źródłem niesamowitej satysfakcji i motywacji do dalszej pracy.
Potrzeba tu jednak pełnego zaangażowania i zamiłowania do sportu. Jeżeli szukasz jedynie źródła zarobkowania, a praca z ludźmi o różnych charakterach Cię męczy, poszukaj innego zawodu.
Piotr Pardus
Wielokrotny Mistrz Świata, Europy i Polski w kulturystyce i fitness sylwetkowym. Zajmuje się sportem od 20 lat. Rozpoczynał od Karate Tradycyjnego gdzie wielokrotnie zdobywał medale na mistrzostwach Polski. Od 17 lat zajmuje się kulturystyką i sportami siłowymi, a od 10 lat regularnie startuje w zawodach kulturystycznych. Jest pierwszą osobą w Polsce, która zdobyła prestiżową kartę zawodnika PRO w federacji dla naturalnych kulturystów (bez dopingujących). Od 10 lat pracuje jako trener personalny, instruktor trójboju siłowego oraz trener przygotowania motorycznego.